Örneğin zayıf yapılı (ectomorph) kişilerin uygulayacağı program ile atletik yapılı (mesomorph) kişilerin uygulayacağı program varyasyonlar göstermelidir. Dolayısıyla fitness ve wellness alanında eğitmene büyük rol düşmektedir. Bu spesifik oluşum, P.T. (personal trainer) ‘nin ortaya çıkmasını sağlamıştır. PT özel veya kişisel antrenörlük anlamına gelmektedir. Antrenörlük mesleğinin üst ihtisası olarak kabul edilen PT kişi için egzersiz, besleme, dinlenme gibi unsurları programlar, uygular ve kayıt altında tutar.PT bir sedanter ya da sporcuya  egzersiz programı belirleme aşamasında, bazı antropometrik ölçüm ve hesaplamalar yapar. Tansiyon, bazal nabız, vücut kitle indeksi, metabolizma hızı bunlardan bazılarıdır. PT, bireylere antrenman programı hazırlamadan önce kişinin ne amaçla bu hizmeti istediğini çok dikkatli bir şekilde analiz etmelidir. Kişi, profesyonel bir sporcu, sadece kondüsyonunu geliştirmek isteyen bir birey, aşırı kilolu bir kişi veya zayıf düşmüş güçsüz bir sedanter, daha önce hiç ağırlık antrenmanı yapmamış bir kişi, uzun yıllar spor yaptıktan sonra sporu tamamen bırakmış ve yeniden başlamak isteyen bir kişi ya da daha farklı senaryolarla bir PT’ye ihtiyaç duyan bir birey olabilir.

PT, kişilerin istekleri, vücut tipleri ve sağlık problemleri doğrultusunda bir egzersiz grubu belirler. Örneğin mevcut yağ kütlesinin büyük kısmını kalça bölgesinde depolamış bir kadın ile üst ekstremitesi kalın bir kadının uygulayacağı prensip farklı olacaktır.

Bu satırlarca yazdığım yazıyı bir süreliğine bir kenara bırakalım. Ve size spor yaparken bu işin önemli bir kısmını kapsayan mental bölümden biraz bahsedeyim. İstek gerek kilo vermek gerekse almak olsun bu süreçte bir çoğumuz gibi sizler de isteksizlikler ve motivasyon eksiklikleri yaşayacaksınız. Motive etmek ise PT nin en büyük fonksiyonlarından biridir.

Sizi ateşler; enerjinizi verimli kullanmanızı sağlar ve akıllı seçimler yaparak sporu işkence gibi göstermekten kaçınır.

KİŞİSEL ANTRENÖR (PERSONAL TRAINER)

İzmir Narlıdere, Balçova, Güzelbahçe gibi İzmir'in çeşitli ilçelerinden KİŞİSEL ANTRENÖR (PERSONAL TRAINER) için SDF SPORT'a gelebilir, bizlerden bilgi alabilirsiniz.

BİZE ŞİMDİ ULAŞIN
İZMİR NARLIDERE
05060233393